AKIM ELEKTRONİK > ÜRÜNLER
TÜRKÇE    ENGLISH
 
 
Cüce Muline
Açıklama
MCM-02 model Cüce Mulineler sığ sularda su hızını ölçmek için kullanılır. Cüce mulinenin kullanıldığı yerler
  • Nehirlerde, Küçük sulama kanallarında, oluklarda
  • Laboratuarlarda, Denizlerde
  • Sulama kanalları çıkışlarında ve tahliyesinde, v.b
Cüce mulineler sığ sularda su hızının ölçümlerindeki ispatlanmış kalitesi, hassasiyeti ve güvenilirliğinden dolayı dünya çapında kullanılmaktadır. Hafif ve pratik bir debi ölçüm aleti olduğu için genellikle uzak bölgelerdeki sığ sularda debi ölçümü yapılırken tercih edilmektedir. Çok hassas iki rulmanlı mil, min. 0.025 m/ sn. ile max. 5 m/sn. su akış hızında “reed kontak” vasıtasıyla en hassas “su hızı ölçümü” yapılabilmektedir. Cüce Mulinenin kullanıldığı su derinliği minimum 4 cm’dir

Montaj:

Cüce Muline, 9 mm çapındaki bir mile monte edilmiştir. Çok kullanışlı ve hassas bir cihaz olarak manşonlu bir tüp şeklinde tasarlanan Cüce Muline ölçüm esnasında elektronik sayaç ile uyumlu olarak çalışır. Muline gövdesi pirinçten, pervaneler alüminyumdan, ölçüm sapları kromdan yapılmıştır. Gövde ve pervaneler Nikel kaplanmıştır. Su seviyesinin daha yüksek olduğu yerlerde, sağlıklı bir ölçüm yapılabilmesi için sıkıştırma parçası rot’un çapının 20 mm’ ye çıkarılması tavsiye edilir.

Pervanelerin Çalışma Özellikleri:

Farklı hız oranlarına bağlı olarak, eğim değerleri farklı olan pervaneler kullanılır. Pervaneler tamamlayıcı parça özelliğindedir. Suyun akışına ve hızına bağlı olarak hangi pervanenin açısal değerlerine uygun doğru hızda kullanılacağı Tablo 1’de verilmiştir. Akış ve hıza bağlı olarak seçilen pervaneler ölçüm değerinin ±%1 oranında doğruluk payıyla kosinüs/hassasiyet prensibine uygun olarak çalışır

Akış Hızının Hesaplanması:

Pervanelerin dönüşü sonucu elde edilecek devir sayısına göre suyun akış hızı elde edilir. Hızın elde edilmesinde kullanılan v = k.n + ? formülündeki k ve ? parametreleri aletin kalibrasyonu yapılırken belirlenir. Bu parametreler ve “n” devir sayısına gelen hızları gösteren “abak” değerleri elektronik numaratör cihazının hafızasına kopya edilmiş ve rapor olarak verilmiştir v = k . n + ? v = Suyun hızı (m/sn.) k = Pervanenin suda kapladığı hidrolik eğim (m) n = Pervanenin bir saniyedeki tur ortalaması ? = Cüce Mulinenin açık bir kalibrasyon kanalında yapılan testlerden elde edilen değerlere göre karakteristiği (m/sn.) Mulineler arasında pervane ve mil yatağında mekanik farklılıklar olduğundan sabit değerler k ve ? özel kalibrasyon kanalında özel testler ile bulunur (DSİ-TAKK). İstenildiği takdirde kalibrasyon değerleri muline ile birlikte tablo halinde verilmektedir (Hız Tablosu- TAKK).

Sap:

9 mm. çapında, 1,5 m. uzunlukta, 50 cm.lik 3 parçalı, taban demirli ve her 5 cm.de bir numaralıdır

İletim Kablosu:

2 m. uzunluktadır

 

Teknik Özellikler

LCD Display Çift satırlı, 2 x 16= 32 digit Dot Matrix’dir.
Key pad 6 butonlu dokunmatik tuşlu, cihaz açma/kapama, zaman ayarı, pervane tipi, buzzer ve start/stop butonludur.
  Pervanelerin Kalibrasyonu bittikten sonra her pervane için “k” ve “Δ” sabit değerleri girilebilir (Kullanım kılavuzuna bakınız). Mekanik hasarlar sonucu yeniden kalibrasyon yapıldığında ve sabit değerler değiştiği zaman tekrar her pervanenin “k” ve “Δ” sabit değerleri numaratörün üzerindeki tuş takımı ile girilebili
LCD ekrand Pervane tipi, devir sayısı, su hızı, ayarlanan zaman ve kalan zaman aynı anda görülebilmektedir.
Zaman ayarı 30, 40, 50,55, 60 ve 100 sn. olarak quartz saat ile ayarlanabilir.
  Cihaz açıldıktan sonra 4 dk. içerisinde herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde otomatik olarak kapanma özelliğine sahiptir.
  Ayarlanan süre sonunda ve pervanenin tam bir tur atması sonucunda, ekranda hız değeri görünür ve ayrıca “bip” sesi duyulur. Her tam devirde ‘sesli uyarı’verir.
  İlk puls’da zaman işlemeye başlar, son puls’da zaman durur.
  “Propeller Type” tuşu ile pervane seçimi yapılır (1, 2, 3, 4, 5).
  Zaman 5 sn ara ile 0-200 sn. aralığında değerlere ayarlanabilir.
  Elektronik sayaç ilk açıldığında 55 sn.’ye ayarlanmıştır.
  Sayaç çalıştırıldıktan bir süre sonra, istenildiğinde “stop” tuşuna basarak durdurulabilir. Cihaz bu süreçte zaman ve puls değerlerini hesaplar ve durdurulduğu andaki “hızı” verir.
Hassasiyet
Zaman: 0.01 sn.
Puls sayısı: 1 puls
Max. Puls sayısı 40 puls/sn.
Çalışma Sıcaklığı - 20 ºC + 70 ºc
Güç Kaynağı 6 Volt (4 x 1,5 Volt AA-Kalem pil)
Batarya Ömrü Min. 1 yıldır.
Kutu Contalı ABS – (11 x 9 x 5,5 cm.) – IP -68
Ağırlık 430 gr.
Pervane No Pervane Çapı Pervane Eğimi Min. Hız
(m / sn.)
Max. Hız
(m / sn.)
Component
Effect
Materyal
1 50 mm 0.05 0.025 m 1,0 ± 30º Alüminyum
2 50 mm 0.10 0.030 m 2,0 ± 20º Alüminyum
3 50 mm 0.25 m 0.035 m 4,0 ± 10º Alüminyum
4 50 mm 0.50 m 0.060 m 5,0 ± 5º Alüminyum
5 50 mm 0.05 0.050 m 1,0 ± 20º Alüminyum
 

 

 
AKIM ELEKTRONİK © 2011